Nasz cel to 100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu

Podejmij Wyzwanie100 i pokonaj raka szyjki macicy

100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu – taki cel stawiają sobie autorzy kampanii Wyzwanie100. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być wykonanie wymazu pod kątem obecności wirusa HPV u 1000 wrocławianek. Fundację Razem Wygramy wspierają m.in. Jerzy Michalak z żoną Moniką, Alicja Tchórz i dr Iga Skrzypczyńska. Docelowo ambasadorów akcji będzie stu.

100% przebadanych kobiet, 100% zdrowych kobiet i 100% szczęśliwych kobiet – tak zdaniem Fundacji Razem Wygramy kształtuje się przyszłość wrocławianek.

To naprawdę jest możliwe i my wiemy, jak to zrobić. Nasze cel to 100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu. I właśnie dlatego rzucamy wrocławiankom Wyzwanie100. Zdajemy sobie sprawę, że nie dokonamy zmian w świadomości kobiet w dzień, tydzień czy miesiąc, ale jednocześnie chcemy bardzo mocno podkreślić, że to jak będą wyglądały statystyki dotyczące raka szyjki macicy na Dolnym Śląsku zależy przede wszystkim od nich samych – zapowiada Elżbieta Mika, koordynator kampanii z Fundacji Razem Wygramy.

Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. To czas, który mamy na to, żeby wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium zaawansowania. Wystarczy regularna cytologia i wymazy pod kątem obecności wirusa HPV.

Rak szyjki macicy to jeden z niewielu nowotworów złośliwych, który możemy wykryć na etapie całkowicie wyleczalnym – w tzw. stadium przednowotworowym. Nie wolno nam zmarnować tej szansy – mówi dr Iga Skrzypczyńska, lekarz onkolog w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i ambasadorka akcji Wyzwanie100.

100% wyleczalności raka szyjki macicy to cel realny. W krajach skandynawskich regularnym badaniom cytologicznym poddaje się średnio 70-80% kobiet. Według danych Dolnośląskiego Centrum Onkologii – we Wrocławiu, w latach 2014-2017 udział w kilkuminutowej, bezbolesnej i refundowanej przez NFZ cytologii ukształtował się na poziomie 16,03%. Tylko w 2015 roku w samym Wrocławiu odnotowano 41 zachorowań na raka szyjki macicy i 24 zgony z powodu tej choroby. To oznacza, że średnio co dwa tygodnie z powodu raka szyjki macicy umiera jedna wrocławianka. I to jest nasz wspólny, bardzo poważny problem.

–  Nie tylko aktywność fizyczna czy zdrowa dieta, ale i poddawanie się regularnym badaniom są istotne w kwestii profilaktyki antynowotworowej. Spotykamy się dzisiaj w klubie partnera akcji – Fitness Academy Sky Tower, bo trochę przewrotnie chcemy wyjść od modnego dzisiaj tematu sportu i dbania o swoją sylwetkę do poważnej dyskusji na temat problemów i potrzeb wrocławianek w zakresie zdrowia oraz komfortu życia. Szanowne Panie, oddajemy Wam głos – mówi Jerzy Michalak, wrocławski polityk i ambasador akcji.

Jednym z elementów dyskusji o raku szyjki macicy we Wrocławiu będzie akcja, podczas której tysiąc wrocławianek zostanie przebadanych pod kątem obecności wirusa HPV. Fundacja Razem Wygramy, we współpracy z Centrum Patologii Molekularnej Cellgen, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i Wrocławskimi Kurierami Rowerowymi dostarczy kobietom, które zarejestrują się na portalu www.wyzwanie100.pl zestawy do samopobrania wymazu z szyjki macicy. Wrocławianki będą miały niepowtarzalną szansę wykonać to nierefundowane badanie we własnym domu, bez ponoszenia żadnych kosztów. Wynik wraz z rekomendacją lekarską także będzie dostępny online. Wykonane w ten sposób badanie spełnia wszystkie standardy diagnostyki laboratoryjnej.

Mamy nadzieję, że Wyzwanie100 podejmie z nami jak najwięcej kobiet. Drogie Panie – to czas dla nas, czas na nasze zdrowie i szczęście – mówi Monika Michalak, ambasadorka kampanii. – Wspiera nas wiele osób, zarówno Pań, jak i Panów, z różnych środowisk – lekarskiego, naukowego, biznesowego, kulturalnego, społecznego, modowego czy sportowego. Wszystkie te osoby podpisują się pod naszym manifestem dyskusji o problemach kobiet i walki o zdrowie wrocławianek. W tej chwili wśród ambasadorów jest około 20 osób, szukamy kolejnych 80 i zapraszamy do naszego grona wszystkich, którym bliska jest idea 100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu dodaje Monika Michalak.

W celu promocji kampanii Wyzwanie100 w przestrzeni miejskiej Wrocławia pojawi się kilkadziesiąt reklam wielkoformatowych z udziałem ambasadorów akcji. Fundacja będzie prowadzić także działania i eventy edukacyjne, np. wspólne treningi sportowe.

 Pamiętajmy, wykonując wymaz pod kątem obecności wirusa HPV, działamy na najwcześniejszym etapie diagnostyki. To wirus HPV jest odpowiedzialny za niemal 100% zachorowań na raka szyjki macicy. Podejmijmy Wyzwnaie100 i pokonajmy wspólnie wroga, zanim doprowadzi on do rozwoju choroby. Walczmy o swoje zdrowie jak na prawdziwych sportowców przystało zachęca Alicja Tchórz, polska pływaczka i ambasadorka kampanii.

Wszystkie szczegóły dotyczące kampanii oraz informacje o tym, jak zarejestrować się na badanie lub jak dołączyć do grona ambasadorów znajdują się na stronie www.wyzwanie100.pl. Rejestracja oficjalnie startuje 8 marca.

Zapoznaj się z ulotką programu: Wyzwanie 100 – Ulotka