Nasz cel to 100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu

Podejmij Wyzwanie100 i pokonaj raka szyjki macicy

100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu – taki cel stawiają sobie autorzy kampanii Wyzwanie100. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być wykonanie wymazu pod kątem obecności wirusa HPV u 1000 wrocławianek. Fundację Razem Wygramy wspierają m.in. Jerzy Michalak z żoną Moniką, Alicja Tchórz i dr Iga Skrzypczyńska. Docelowo ambasadorów akcji będzie stu.

100% przebadanych kobiet, 100% zdrowych kobiet i 100% szczęśliwych kobiet – tak zdaniem Fundacji Razem Wygramy kształtuje się przyszłość wrocławianek.

To naprawdę jest możliwe i my wiemy, jak to zrobić. Nasze cel to 100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu. I właśnie dlatego rzucamy wrocławiankom Wyzwanie100. Zdajemy sobie sprawę, że nie dokonamy zmian w świadomości kobiet w dzień, tydzień czy miesiąc, ale jednocześnie chcemy bardzo mocno podkreślić, że to jak będą wyglądały statystyki dotyczące raka szyjki macicy na Dolnym Śląsku zależy przede wszystkim od nich samych – zapowiada Elżbieta Mika, koordynator kampanii z Fundacji Razem Wygramy.

Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. To czas, który mamy na to, żeby wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium zaawansowania. Wystarczy regularna cytologia i wymazy pod kątem obecności wirusa HPV.

Rak szyjki macicy to jeden z niewielu nowotworów złośliwych, który możemy wykryć na etapie całkowicie wyleczalnym – w tzw. stadium przednowotworowym. Nie wolno nam zmarnować tej szansy – mówi dr Iga Skrzypczyńska, lekarz onkolog w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i ambasadorka akcji Wyzwanie100.

100% wyleczalności raka szyjki macicy to cel realny. W krajach skandynawskich regularnym badaniom cytologicznym poddaje się średnio 70-80% kobiet. Według danych Dolnośląskiego Centrum Onkologii – we Wrocławiu, w latach 2014-2017 udział w kilkuminutowej, bezbolesnej i refundowanej przez NFZ cytologii ukształtował się na poziomie 16,03%. Tylko w 2015 roku w samym Wrocławiu odnotowano 41 zachorowań na raka szyjki macicy i 24 zgony z powodu tej choroby. To oznacza, że średnio co dwa tygodnie z powodu raka szyjki macicy umiera jedna wrocławianka. I to jest nasz wspólny, bardzo poważny problem.

–  Nie tylko aktywność fizyczna czy zdrowa dieta, ale i poddawanie się regularnym badaniom są istotne w kwestii profilaktyki antynowotworowej. Spotykamy się dzisiaj w klubie partnera akcji – Fitness Academy Sky Tower, bo trochę przewrotnie chcemy wyjść od modnego dzisiaj tematu sportu i dbania o swoją sylwetkę do poważnej dyskusji na temat problemów i potrzeb wrocławianek w zakresie zdrowia oraz komfortu życia. Szanowne Panie, oddajemy Wam głos – mówi Jerzy Michalak, wrocławski polityk i ambasador akcji.

Jednym z elementów dyskusji o raku szyjki macicy we Wrocławiu będzie akcja, podczas której tysiąc wrocławianek zostanie przebadanych pod kątem obecności wirusa HPV. Fundacja Razem Wygramy, we współpracy z Centrum Patologii Molekularnej Cellgen, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i Wrocławskimi Kurierami Rowerowymi dostarczy kobietom, które zarejestrują się na portalu www.wyzwanie100.pl zestawy do samopobrania wymazu z szyjki macicy. Wrocławianki będą miały niepowtarzalną szansę wykonać to nierefundowane badanie we własnym domu, bez ponoszenia żadnych kosztów. Wynik wraz z rekomendacją lekarską także będzie dostępny online. Wykonane w ten sposób badanie spełnia wszystkie standardy diagnostyki laboratoryjnej.

Mamy nadzieję, że Wyzwanie100 podejmie z nami jak najwięcej kobiet. Drogie Panie – to czas dla nas, czas na nasze zdrowie i szczęście – mówi Monika Michalak, ambasadorka kampanii. – Wspiera nas wiele osób, zarówno Pań, jak i Panów, z różnych środowisk – lekarskiego, naukowego, biznesowego, kulturalnego, społecznego, modowego czy sportowego. Wszystkie te osoby podpisują się pod naszym manifestem dyskusji o problemach kobiet i walki o zdrowie wrocławianek. W tej chwili wśród ambasadorów jest około 20 osób, szukamy kolejnych 80 i zapraszamy do naszego grona wszystkich, którym bliska jest idea 100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu dodaje Monika Michalak.

W celu promocji kampanii Wyzwanie100 w przestrzeni miejskiej Wrocławia pojawi się kilkadziesiąt reklam wielkoformatowych z udziałem ambasadorów akcji. Fundacja będzie prowadzić także działania i eventy edukacyjne, np. wspólne treningi sportowe.

 Pamiętajmy, wykonując wymaz pod kątem obecności wirusa HPV, działamy na najwcześniejszym etapie diagnostyki. To wirus HPV jest odpowiedzialny za niemal 100% zachorowań na raka szyjki macicy. Podejmijmy Wyzwnaie100 i pokonajmy wspólnie wroga, zanim doprowadzi on do rozwoju choroby. Walczmy o swoje zdrowie jak na prawdziwych sportowców przystało zachęca Alicja Tchórz, polska pływaczka i ambasadorka kampanii.

Wszystkie szczegóły dotyczące kampanii oraz informacje o tym, jak zarejestrować się na badanie lub jak dołączyć do grona ambasadorów znajdują się na stronie www.wyzwanie100.pl. Rejestracja oficjalnie startuje 8 marca.

Zapoznaj się z ulotką programu: Wyzwanie 100 – Ulotka

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support