DZIAŁ RADIOTERAPII w JELENIEJ GÓRZE

LOKALIZACJA
KONTAKT
KADRA MEDYCZNA

DZIAŁ RADIOTERAPII w JELENIEJ GÓRZE

Kierownik działu:

  • dr hab. n. med. Adam Maciejczyk

Z-ca kierownika:

  • dr n. med. Barbara Winkler -Spytkowska, specjalista radioterapii onkologicznej

 

Lekarze:

  • lek. Anna Kaczmarek- specjalista radioterapii onkologicznej

Małgorzata Piotrowska

  • lek. Małgorzata Piotrowska- specjalista radioterapii onkologicznej

  • lek. Jolanta Zimna- specjalista radioterapii onkologicznej
ZADANIA:

Oddział Radioterapii w Jeleniej Górze zajmuje się leczeniem pacjentów za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapii. Leczymy nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuca, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich, chłoniaki i inne. We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii prowadzimy leczenie skojarzone, co znacząco poprawia wyniki terapii.

Lekarze radioterapeuci w początkowym etapie kwalifikują chorych do leczenia w ramach Poradni Onkologicznej lub w ramach Konsyliów Wielodyscyplinarnych odbywających się w ramach Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, a następnie przygotowują pacjentów do terapii, planują radioterapię, jak i również prowadzą nadzór nad chorym w trakcie napromieniania i po jego zakończeniu. Pacjenci leczeni w Oddziale są pacjentami ambulatoryjnymi. Pacjenci w czasie leczenia mogą przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach.

Pacjenci leczeni są o w oparciu o najnowsze technologie i zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami terapii. Wszyscy chorzy mają w ramach planowania leczenia wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której są tworzone indywidualne, zgodne z anatomią pacjenta plany leczenia. Stosujemy techniki radioterapii konformalnej, IMRT, a także technikę terapii łukowej (RapidArc). Każdy chory ma w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia weryfikujące zgodność z planem leczenia, zaś pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo mają wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego celem poprawy jakości napromieniania.

WYPOSAŻENIE:

Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze wyposażona jest w zintegrowaną linię terapeutyczną, w skład której wchodzą dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe, tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów: obrazowego i bazodanowego znajdujących się ośrodku macierzystym we Wrocławiu.

akcelerator JG

  • Pierwszy z akceleratorów TrueBeam, będący najnowszą konstrukcją firmy VARIAN, emituje wiązki promieniowania elektromagnetycznego o wartości potencjału przyśpieszającego 6 i 10 MV, pracujące w trybie wiązki płaskiej FF (Flattening Filter) oraz wiązki bez stożkowej FFF (Flattening Filter Free). Zastosowanie trybu FFF znacznie skraca czas trwania pojedynczego seansu radioterapeutycznego. Akcelerator TrueBeam wyposażony został w moduł do realizacji techniki intensywnie modulowanej radioterapii IMRT oraz techniki dynamicznej VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy). Dodatkowe wyposażenie akceleratora w postaci system obrazowania wiązką terapeutyczną EPID oraz system obrazowania OBI, który umożliwia realizację radioterapii pod kontrolą obrazowania IGRT (image-guided radiation therapy), dzięki zastosowaniu obrazowania wiązką kV daje możliwość wykonywania na w/w akceleratorze tomografii wiązką stożkową CBCT (Cone-beam CT), umożliwiając objętościową weryfikację ułożenia pacjenta (porównanie obrazów CT z obrazami CBCT).
  • Drugi z akceleratorów, Clinac 2100 CD firmy Varian, emituje wiązki promieniowania elektromagnetycznego o potencjale przyśpieszającym 6 i 18 MV oraz tożsame z pierwszym akceleratorem wiązki promieniowania cząsteczkowego. Clinac 2100 CD podobnie jak akcelerator TrueBeam, wyposażony został dodatkowo w system obrazowania OBI oraz EPID, dając możliwość planarnej (2D/2D) oraz objętościowej (3D-CBCT) weryfikacji poprawności ułożenia pacjenta oraz realizację radioterapii pod kontrolą obrazowania IGRT. Dodatkowo akcelerator posiada moduł do realizacji techniki intensywnie modulowanej radioterapii IMRT oraz techniki dynamicznej VMAT, co powoduje, iż w zakresie zarówno technik konformalnych 3D oraz technik dynamicznych oba akceleratory są ze sobą kompatybilne.
  • Zainstalowany w Zakładzie Teleradioterapii w Jeleniej Górze tomograf komputerowy jest urządzeniem dedykowanym do radioterapii z opcją wirtualnej symulacji, dzięki czemu łączy w sobie dwa urządzenia: symulator terapeutyczny oraz klasyczny aparat CT. W/w rozwiązanie umożliwia korzystanie z Tomografu jako części zintegrowanej linii terapeutycznej oraz klasycznego aparatu diagnostycznego.

sterownia - JG

FILIA W JELENIEJ GÓRZE - BUDOWA
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support