Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i siedem szpitali w tym Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii podpisały w czwartek 22 grudnia porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia Wydziału Medycznego na Politechnice Wrocławskiej.
Otwarcie nowego wydziału to również odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się szpitale. Ponadto kandydaci na studia zyskają większą możliwość wyboru wymarzonego kierunku, a kadra akademicka będzie miała możliwość prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych.
Kształcenie na Wydziale Medycznym będzie prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami. To właśnie lekarze ze stopniami i tytułami naukowi zatrudnieni w dolnośląskich szpitalach w znacznej mierze będą stanowić kadrę naukową Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.
W czwartek umowy na PWr podpisali:
- dr n. med. Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
- dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
- Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
- płk dr n. med. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu,
- dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
- prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
- Anna Farmas, dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.
Współpracę z uczelnią zadeklarował również dyrektor Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed. Umowa z tą placówką zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych tygodni.
Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki. Obecnie uczelnia kończy przygotowywać wniosek w tej sprawie, który zostanie złożony w pierwszych dniach stycznia.