WAŻNE: BĘDĄ ZMIANY W ORGANIZACJI OPIEKI ONKOLOGICZNEJ W POLSCE

WAŻNE: BĘDĄ ZMIANY W ORGANIZACJI OPIEKI ONKOLOGICZNEJ W POLSCE
0 8 sierpnia 2018

W czwartek 2 sierpnia Ministerstwo Zdrowia ogłosiło koncepcję zmian organizacji opieki onkologicznej w Polsce. Jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, ma to m.in. przyspieszyć rozpoznanie choroby, poprawić leczenie onkologiczne i obniżyć umieralność.

Pilotaż, w którym wezmą udział na początek cztery województwa ruszy jeszcze w tym roku – prawdopodobnie późną jesienią. Wybrano województwa: dolnośląskie, mazowieckie, pomorskie i świętokrzyskie.

Minister poinformował, że powołany w marcu zespół do opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii zakończył pracę, a jej efektem jest koncepcja działania Krajowej Sieci Onkologicznej.

Szpitale onkologiczne z 4 województw (w tym także z Dolnego Śląska) przeprowadzą pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Program ma potrwać półtora roku i ma pomóc ocenić efekty kompleksowego leczenia nowotworów.

Za nadzór nad leczeniem chorego na nowotwór odpowiadać ma wojewódzki ośrodek koordynujący, najczęściej – wojewódzkie centrum onkologii. To on będzie kontrolował leczenie pacjenta – od momentu podejrzenia choroby do zakończenia leczenia i dalszej rehabilitacji. Ma on koordynować opiekę onkologiczną w regionie, współpracować z innymi ośrodkami i monitorować losy pacjentów.

Kluczowa zmiana ma polegać na centralizacji procedur wysokospecjalistycznych (np. chirurgia onkologiczna) i decentralizacji dalszego leczenia (radioterapia, chemioterapia). Pacjent z rozpoznanym nowotworem ma trafiać na operację do dużego ośrodka, a chemioterapię, radioterapię czy rehabilitację może kontynuować w mniejszych szpitalach lub ośrodkach (bliżej miejsca zamieszkania).

Planowane zmiany mają doprowadzić m.in. do stawiania szybkiego i precyzyjnego rozpoznania, zwiększenia wykrywalności nowotworów we wczesnym stadium, właściwego kwalifikowania chorych do odpowiedniej metody leczniczej, wprowadzenia jednolitych standardów i leczenia niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta.

Pilotaż ma sprawdzić, jak nowy system będzie działał w konkretnym województwie – jakie wygeneruje koszty i jak wpłynie na to, ilu pacjentów i jak szybko zostanie zdiagnozowanych.

Posted in Aktualności by admin
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support