4. ODDZIAŁ GINEKOLOGII ONKOLOGICZNEJ

LOKALIZACJA
KONTAKT
KADRA MEDYCZNA

ODDZIAŁ GINEKOLOGII ONKOLOGICZNEJ

dr n. med. Barbara Rossochacka-Rostalska

Kierownik oddziału:

 • dr n. med. Barbara Rossochacka-Rostalska

Z-ca kierownika:

 • lek. Leszek Huzarski

Pielęgniarka oddziałowa:

 • mgr Anna Stachowiak

Lekarze:

 • lek. Magdalena Hirowska-Tracz
  (specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej)
 • dr n. med. Marcin Jędryka
  (specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej)
 • lek. Michał Maciejewski
  (specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej)
 • dr n. med. Magdalena Tłaczała
  (specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej)
 • lek. Ewa Nojek
  (specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej)
 • lek. Andrzej Czekański
  (specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej)

Rezydenci:

 • lek. Marcin Kryszpin
  (specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa – w trakcie specjalizacji z ginekologii onkologicznej)
 • lek. Piotr Lepka
  (specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa, w trakcie specjalizacji z ginekologii onkologicznej)

Oddział ginekologii_1

ZADANIA:
 • Leczymy operacyjnie nowotwory narządu płciowego kobiety w zakresie i standardach zgodnych z wymaganiami specjalistów krajowych i zagranicznych
 • Diagnozujemy i leczymy raka jajnika, szyjki macicy, błony śluzowej trzonu macicy oraz raka sromu
 • Specjalizujemy się w radykalnych zabiegach usunięcia narządu płciowego
 • Wykonujemy zabiegi endoskopowe (laparoskopia i histeroskopia) przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu
 • Wykonujemy przezpochwowe usunięcie macicy
 • Leczymy także w ramach „Ginekologii Jednego Dnia” – biopsja i kolposkopia
 • Współpracujemy z chirurgią onkologiczną, co umożliwia interdyscyplinarne i radykalne postępowanie zabiegowe u pacjentek z uogólnionym procesem nowotworowym w jamie brzusznej
 • Ściśle współpracujemy także z oddziałami chemioterapii i radioterapii we wdrażaniu leczenia skojarzonego

Rocznie oddział wykonuje 750 zabiegów operacyjnych.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
 • konsultacje, kwalifikacje i przyjęcia do leczenia w oddziale odbywają się w pokoju
  212 w budynku Przychodni (II piętro)
 • wskazane jest okazanie wszelkich posiadanych wyników badań i konsultacji
 • po zakwalifikowaniu do leczenia przyjęcie odbywa się systemem wezwań na określony dzień, pacjentka zgłasza się w godzinach rannych do Izby Przyjęć.
ESGO - Oddział Ginekologii Onkologicznej DCO uzyskał prestiżową akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej

Oddział Ginekologii Onkologicznej DCO uzyskał prestiżową akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO). Od tej pory będzie Europejskim Ośrodkiem Szkoleniowym w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Certyfikat to przede wszystkim szansa dla naszych lekarzy. Dzięki uzyskaniu certyfikatu, mogą rozwijać swoje umiejętności, szkolić się oraz lepiej diagnozować i leczyć pacjentki Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

– Mamy możliwość wymiany doświadczeń ze specjalistami z innych ośrodków w Europie – mówi dr Barbara Rossochacka, szefowa Oddziału Ginekologii Onkologicznej w DCO. – Nasi lekarze mogą wyjeżdżać na zagraniczne staże, ale też nasz oddział może gościć ginekologów, którzy zechcą się tutaj szkolić.

Młodzi ginekolodzy, którzy będą szkolić się w DCO, mogą dodatkowo ubiegać się o tytuł Europejskiego Specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Przyznanie akredytacji ESGO to także potwierdzenie, że Oddział Ginekologii Onkologicznej w DCO zapewnia kompleksowe leczenie nowotworów narządu płciowego.

Audytorzy ESGO (dr Michael Halaszka z Czech i Marie Cleila La Russa z Wielkiej Brytanii) sprawdzali, czy Oddział Ginekologii Onkologicznej spełnia standardy wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentkami oraz jak przebiega proces kształcenia młodych ginekologów-onkologów. Wizytatorzy odwiedzili oddziały kliniczne i zakłady diagnostyczne DCO, z których korzystają pacjentki z nowotworami ginekologicznymi.

Oddział Ginekologii Onkologicznej DCO wykonuje 1000 zabiegów rocznie. W tym samym czasie przyjmuje około 1200 pacjentek z całego Dolnego Śląska. – Akredytacja jest potwierdzeniem, że diagnozujemy i leczymy w oparciu o najwyższe standardy opieki medycznej z wykorzystaniem chirurgii, leczenia skojarzonego, w tym radio- i chemioterapii – dodaje dr Rossochacka. – Zapewniamy pacjentkom rehabilitację, opiekę psychologiczną i paliatywną.

Akredytacja ESGO jest przyznawana na pięć lat. Oddział Ginekologii Onkologicznej DCO jest trzecim ośrodkiem w Polsce (po Krakowie i Kielcach), który otrzymał takie wyróżnienie. Najwięcej szpitali akredytowanych przez ESGO jest w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

 

LEKARZ DCO WSPÓŁORGANIZATOREM KURSU DLA MŁODYCH GINEKOLOGÓW ONKOLOGÓW

Pod koniec lutego w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Katedry Morfologii i Embriologii Człowieka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zorganizowano pierwszy międzynarodowy kurs anatomii onkologicznej dla młodych ginekologów-onkologów.

Kurs pt: „Anatomical aspects of the cytoreductive ovarian cancer surgery for young gynecologist oncologist” –  to pierwsze takie wydarzenie naukowe w Polsce –  łączące zagadnienia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne na ludzkich preparatach utrwalonych.

Piotr Lepka, ginekolog onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu i jednocześnie kierownik kursu: –  Myślę, że przedsięwzięcie się udało. Mieliśmy ponad 100 uczestników z całej Polski, zaprosiliśmy specjalistów z zagranicy – mówi. – Tematyką były zaawansowane procedury chirurgiczne w operacjach raka jajnika.

Podczas praktycznej części kursu (pierwsza była wykładowa) dwudziestu uczestników wykonywało samodzielnie procedury chirurgiczne pod okiem doświadczonych praktyków z Polski i zagranicy. Wśród nich byli m.in. prof. Michael Halaszka z Pragi, prof. Ignacio Zapardiel z Madrytu i dr. Rene Laky z Austrii.

Zorganizowanie szkolenia było możliwe dzięki ścisłej współpracy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Klubu Młodych Ginekologów Onkologów oraz Europejskiej Rady Ginekologii.

ESGO Certyfikat

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support