Specjaliści DCO szkolą lekarzy i nie tylko

Specjaliści DCO szkolą lekarzy i nie tylko
0 12 października 2015

Chirurdzy onkolodzy, radioterapeuci i pielęgniarki z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu poprowadzili szkolenia dla lekarzy POZ-ów na temat wczesnego rozpoznawania nowotworów.

W komitecie naukowym przedsięwzięcia zasiedli – prof. Rafał Matkowski, chirurg onkolog i dr hab. Adam Maciejczyk, radioterapeuta, dyrektor DCO.

Dr hab. Adam Maciejczyk zaprezentował platformę internetową służącą współpracy POZ-ów i DCO „Oncoscope”. O epidemiologii, badaniach przesiewowych w Polsce i profilaktyce pierwotnej nowotworów mówił prof. Rafał Matkowski. Wykłady o nowotworach tkanek miękkich i nowotworach „ginekologicznych” przygotowały Anna Karnicka i Aleksandra Sztuder z Zakładu Radioterapii DCO.

Praktyczną część szkoleń dla lekarzy z Dolnego Śląska prowadziły pielęgniarki DCO – mgr Jadwiga Chmielarz, która przygotowała wykład na temat opieki nad pacjentem z rurką tracheostomijną i mgr Ewa Obuszko (opieka stomijna).
Szkolenia z wczesnego rozpoznawania nowotworów dla lekarzy POZ-ów będą kontynuowane.

Z kolei dr Agnieszka Ignatowicz-Pacyna z DCO wystąpiła z wykładem na „XI Dolnośląskim Forum Kobiet – Świat kobiecych spraw” zorganizowanym przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Prelekcja dotyczyła nie tylko programów profilaktycznych, ale jej częścią były też zajęcia praktyczne czyli nauka samobadania piersi.

Wykład i ćwiczenia cieszyły się sporym zainteresowaniem zaproszonych pań (głównie z dolnośląskich wsi).

Celem forum jest wspieranie aktywności kobiet na obszarach wiejskich, prezentacja różnorodności i bogactwa dolnośląskiej wsi oraz dziedzictwa kulturowego i kulinarnego.

Posted in Aktualności by admin
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support