Rak Chadza Wspak – kampania DCOPiH promuje badania, które przedłużają życie

22 września 2022

100 proc. szans na wyleczenie – wcześnie wykryty nowotwór można powstrzymać! Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii wystartowało z kampanią społeczną, w której udowadnia, że Rak Chadza Wspak i zaprasza mieszkańców regionu na darmowe badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego. Ambasadorką kampanii jest aktorka Małgorzata Socha.

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka – to podejście, które DCOPiH chce zaszczepić wszystkim mieszkańcom Dolnego Śląska. I to dosłownie, bo właśnie zachęcenie jak największej liczby mieszkańców każdego zakątka regionu do badań profilaktycznych to główny cel kampanii Rak Chadza Wspak, która rozpoczęła się we wrześniu.

– Rozwój medycyny w zakresie onkologii to wspaniała, potężna broń przeciwko nowotworom i mamy dziś narzędzia, by szybko i skutecznie im przeciwdziałać – mówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor DCOPiH ds. rozwoju. – Nie zrobimy tego jednak tylko z poziomu leczenia, bo kluczem jest wczesna diagnostyka, na którą każdy musi zgłosić się sam. Dzięki profilaktyce mamy dziś możliwość wykrycia zmian nowotworowych na tak wczesnym etapie, że pozwala to na stuprocentowe wyleczenie. Tymczasem wskaźnik umieralności w Polsce wciąż należy do najwyższych w Europie. Dlatego chcemy i musimy zmienić podejście pacjentów do badań profilaktycznych i dać Dolnoślązakom szansę na długie i piękne życie. Ma nam w tym pomóc pozytywny przekaz całej akcji, nie chcemy „straszyć rakiem”. Chcemy natomiast, aby każdy, z uśmiechem na twarzy korzystał z oferty badań profilaktycznych – dodaje.

100 proc. szans na wyleczenie, a tymczasem…

Rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet oraz czwartą przyczyną zgonów nowotworowych kobiet na świecie. Więcej niż 85 proc. nowych zachorowań na raka szyjki macicy dotyka kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Na tle innych krajów europejskich, Polska charakteryzuje się średnią zachorowalnością oraz wysokim wskaźnikiem umieralności.

Z kolei rak jelita grubego każdego roku dotyka w Polsce blisko 18,5 tys. osób, czyli tyle, ile liczy średniej wielkości miasto. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów. Na samym Dolnym Śląsku rocznie nowotwór jelita grubego jest diagnozowany u blisko 1,5 tys. osób. Niestety, umieralność na tę chorobę wciąż jest wysoka, bo ok. 70 proc. pacjentów trafia do leczenia w trzecim lub czwartym stopniu zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są niewielkie.

Rak piersi to natomiast jeden z najgroźniejszych wrogów kobiet w Polsce. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory i jest przyczyną około 14 proc. zgonów u kobiet. W początkowym okresie ten rodzaj nowotworu nie daje żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny.

– Dane, które docierają ze szpitali, pokazują, że pacjenci na leczenie często trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – Nowotwór jelita grubego czy szyjki macicy bardzo często rozwija się przez długi okres, nie dając żadnych objawów. O raku jelita grubego mówi się nawet, że to „cichy zabójca”. Profilaktyka to szansa na wykrycie raka we wczesnym stadium choroby, zatem większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Zapraszamy samorządy, instytucje publiczne oraz firmy prywatne do kontaktu i korzystania z inicjatyw takich jak „cytobus” i testy w kierunku raka jelita grubego – dodaje wicemarszałek.

10 minut badania = dziesiątki lat dłuższego życia!

Gdyby profilaktyka była w Polsce powszechna, statystyki wyglądałyby zupełnie inaczej, bo każdy wcześnie wykryty przypadek, od razu objęty leczeniem, można wyleczyć. Właśnie dlatego powstała kampania „Rak Chadza Wspak”. Promuje trzy filary diagnostyki: raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego. Chętni Dolnoślązacy mogą skorzystać z bezpłatnych badań w kilku wariantach. Zostały zaprojektowane tak, by dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców z każdego zakątka regionu.

Na każde z badań można umówić się bezpłatnie poprzez stronę www kampanii za pomocą formularza online. Zainteresowane Panie w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z oferty badań mammograficznych w kilkudziesięciu placówkach wskazanych przez DCOPiH.

Diagnostykę szyjki macicy można wykonać m.in. w Cytobusie, czyli specjalnym mobilnym punkcie do badań cytologicznych, zakupionym przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Mobilny punkt diagnostyczny już zaczął swoją trasę po Dolnym Śląsku, którą można śledzić na stronie akcji. Cytobus przejechał już prawie 900 km, gdzie w 14 odwiedzonych lokalizacjach, z możliwości bezpłatnych badań skorzystało już 398 osób. Na bezpłatne badania cytologiczne zapraszamy Panie w przedziale wiekowym 25-59 lat.

Badania na krew utajoną w kale w kierunku wykrywania raka jelita grubego kierowane są do osób w wieku 40-65 lat. Badanie można wykonać samodzielnie w domu, a następnie przygotowany materiał dostarczyć do DCOPiH w ciągu 3 dni od pobrania. Zestaw testowy można zamówić przez stronę internetową akcji.

Oprócz prowadzonych przez DCOPiH badań profilaktycznych, twórcy akcji nie zapominają również o jej aspekcie edukacyjnym. W jak najkrótszym czasie chcą dotrzeć z przekazem akcji i dotrzeć z wiedzą nt. profilaktyki, do jak największej liczby osób w województwie dolnośląskim, jak również w całej Polsce. W tym celu nawiązali współpracę z aktorką Małgorzatą Sochą, która została twarzą kampanii.

Diagnostyka w najlepszych rękach

DCOPiH to jeden z najlepszych szpitali onkologicznych w Polsce. Potwierdza to niedawno przyznany, międzynarodowy certyfikat iPAAC, który ośrodek otrzymał jako pierwsza placówka medyczna w kraju i druga w Europie. Certyfikacja iPAAC to ważny moment nie tylko dla Wrocławia i dolnośląskich pacjentów, ale i całej polskiej onkologii.

– Z udziałem naszego szpitala procedowana jest Krajowa Sieć Onkologiczna – podkreśla Paweł Zawadzki. – Ten projekt i IPAAC mają bardzo zbliżone założenia. Certyfikacja potwierdza więc, że te działania, które zostały podjęte w ramach Krajowej Sieci, są zbieżne z działaniami prowadzonymi w Unii Europejskiej na rzecz poprawy wyników leczenia pacjentów. W ośrodkach, które uzyskały certyfikację IPAAC, skuteczność leczenia jest wyższa o 20 procent.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące akcji Rak Chadza Wspak oraz internetowy system rejestracji na badania, znajdują się na stronie: www.rakchadzawspak.pl. Kampania realizowana jest przy wsparciu finansowym samorządu województwa dolnośląskiego.

Konferencja Prasowa inaugurująca kampanię DCOPiH:

https://tiny.pl/wtcq9

Posted in Aktualności by admin