Przebieg przygotowań do radioterapii

Przebieg przygotowań do radioterapii
0 12 czerwca 2015
 • Po zgłoszeniu się w DCO pacjent trafia do swojego lekarza prowadzącego, który udziela wszystkich niezbędnych informacji.

 

 • W przypadku zlokalizowania nowotworu w obrębie mózgowia, twarzoczaszki lub szyi wykonywana jest specjalna maska unieruchamiająca z masy plastycznej, która ma na celu zapewnienie odtwarzalności ułożenia i tym samym precyzyjnego trafiania w guz nowotworowy przez promieniowanie. Nie należy obawiać się założenia maski, gdyż ma ona liczne otwory i można przez nią normalnie oddychać i patrzeć.

 

 • Następnie pacjent jest układany na symulatorze, gdzie wyznaczany jest obszar, który należy napromienić lub/i wykonywana jest tomografia komputerowa, która w tym wypadku nie jest badaniem służącym do określania zaawansowania choroby, lecz służy do precyzyjnego wyznaczenia obszaru do naświetlań.

 

 • Obrazy z tomografii komputerowej są przesyłane do systemu planowania leczenia. Tam lekarz zaznacza obszar guza i ew. węzłów chłonnych, które chce napromienić oraz te narządy, które chce szczególnie chronić. Wyznacza również dawki promieniowania.

 

 • W następnym etapie fizyk medyczny tak dobiera wiązki promieniowania, by podać właściwą dawkę na guz, chroniąc przy tym maksymalnie zdrowe tkanki.

 

 • Plan leczenia jest następnie sprawdzany przez dwóch lekarzy specjalistów i pacjent może rozpocząć radioterapię na aparacie terapeutycznym.

 

 • Aparaty w Zakładzie Teleradioterapii są oznaczone kolorami (czerwony, pomarańczowy itp.), co ma wyłącznie służyć rozróżnieniu aparatów przez personel i pacjentów, nie oznacza, że któryś jest mocniejszy lub słabszy. Dlatego, w razie awarii, pacjent bez żadnej szkody jest leczony na innym aparacie.

 

 • Realizacja planu
  Każdy pacjent ma komputerowy indywidualny plan leczenia. Następuje rozpisanie danych planu leczenia w karcie napromieniania chorego. Aparaty terapeutyczne są obsługiwane przez techników. Leczenie prowadzone jest według indywidualnych planów i zaleceń lekarzy radioterapeutów. Proces napromieniania jest dokumentowany w kartach napromieniania i historiach choroby. Lekarz prowadzący kontroluje przebieg radioterapii, kilkakrotnie bada chorego w jej trakcie, zaleca okresowe badania uzupełniające (np. badania krwi). Sesje napromieniania trwają do kilku minut, całe leczenie podzielone jest na frakcje (seanse). Liczba frakcji (seansów) jest zróżnicowana, w zależności od potrzeby, od kilku do kilkudziesięciu. Niekiedy wystarcza napromieniowanie jednorazowe.

 

 • W czasie napromieniania na aparacie bardzo istotne jest, żeby przez cały seans nie ruszać się, zachować tą samą pozycję. Co jakiś czas w trakcie leczenia wykonywane są zdjęcia sprawdzające prawidłowe ułożenie pacjenta na aparacie. Nie widać na nich guza i nie służą one do oceny, czy uległ on zmniejszeniu.

 

 • Leczenie promieniowaniem nie powoduje, że pacjent staje się radioaktywny. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla otoczenia, może swobodnie kontaktować się z dziećmi.
Posted in Szpital by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support