Program napromieniowania pacjentek z lewostronnym rakiem piersi na wstrzymanym wdechu z użyciem sytemu RPM

Program napromieniowania pacjentek z lewostronnym rakiem piersi na wstrzymanym wdechu z użyciem sytemu RPM
0 12 czerwca 2015

Program napromieniania pacjentek
z lewostronnym rakiem piersi
na wstrzymanym wydechu
z użyciem systemu RPM.

DEEP INSPIRATION BREATH HOLD TECHNIQUE

Program ma na celu udostępnienie pacjentkom z Dolnego Śląska nowoczesnej techniki radioterapii, umożliwiającej napromienianie lewej piersi ze znaczną redukcją dawki promieniowania w sercu, a wielu przypadkach całkowitym wyłączeniem serca z obszaru napromieniania. Metoda ta przyczynia się do znaczącego zmniejszenia ryzyka późnych powikłań kardiologicznych jak choroba wieńcowa czy zawał serca, które ujawniają się po  zakończeniu radioterapii i mogą niekorzystnie wpływać na całkowite przeżycia pacjentek wyleczonych z choroby nowotworowej.

Redukcja ryzyka powikłań kardiologicznych ma obecnie duże znaczenie, gdyż dzięki wczesnemu rozpoznaniu i skutecznym schematom chemioterapii uzyskano znaczną poprawę wyników leczenia raka piersi. Metoda napromieniania na wstrzymanym wdechu jest obecnie standardem w wielu ośrodkach europejskich oraz amerykańskich. Zakupienie przez Dyrekcję Dolnośląskiego Centrum Onkologii urządzenia RPM umożliwiło wprowadzenie tej metody również w naszym ośrodku.
Działanie urządzenia RPM polega na śledzeniu toru oddechowego pacjenta i synchronizacji pracy aparatu terapeutycznego zgodnie z fazami oddechowymi. RPM włącza akcelerator tylko w określonej, zadanej przez lekarza fazie oddechowej, w przypadku pacjentek z lewostronnym rakiem piersi, na głębokim wdechu.  W trakcie głębokiego wdechu serce obniża się wraz z przeponą, przez co wysuwa się ono z obszaru napromienianego.
Napromienianie na wstrzymanym wdechu prowadzone jest w Zakładzie Teleradioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Informacje pod nr tel.: 71 368 94 99
Posted in Szpital by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support