OŚRODEK ZAAWANSOWANEJ DIAGNOSTYKI NOWOTWORÓW – Pracownia Diagnostyki Molekularnej

LOKALIZACJA
KONTAKT
KADRA MEDYCZNA
ZADANIA:

Badania genetyczne wykonywane w Pracowni Diagnostyki Molekularnej dla pacjentów DCO:

określanie dziedzicznych predyspozycji do rozwoju chorób nowotworowych (z krwi obwodowej) np. ocena nosicielstwa najczęstszych dla populacji polskiej mutacji germinalnych w genach BRCA1, PALB2 i CHEK2 – rak piersi i jajnika. Badania te są realizowane we współpracy z Poradnią Onkogenetyczną DCO.

Pracownia sekwencjonowania nowej generacji

oznaczanie mutacji somatycznych (z tkanki nowotworowej) w celu kwalifikacji pacjentów do terapii celowanej np. KRAS, NRAS, BRAF – rak jelita grubego, BRAF – czerniak, EGFR – niedrobnokomórkowy rak płuca. Badania te są realizowane we współpracy z Zakładem Patomorfologii DCO.

Pracownia sekwencjonowania

W Pracowni wykorzystywane są nowoczesne techniki biologii molekularnej:

Pracownia izolacji

  • izolacja kwasów nukleinowych z krwi, tkanek i bloczków parafinowych przy pomocy automatycznego systemu
  • PCR, ASA-PCR
  • real-time PCR
  • ddPCR (digital droplet PCR)
  • elektroforeza żelowa oraz system do obrazowania
  • elektroforeza chipowa
  • sekwencjonowanie metodą Sangera
  • sekwencjonowanie następnej generacji (NGS)

Pracownia sekwencjonowania

Pracownia została wpisana do ewidencji laboratoriów wykonujących badania diagnostyczne prowadzonej przez Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych (wpis do rejestru nr 3816). W celu zapewnienia wysokiej jakości prowadzonych badań pracownia prowadzi dokumentację zgodnie z Systemem Zarządzania Jakością oraz wykorzystuje zwalidowane metody diagnostyczne i prowadzi wewnętrzne i zewnętrzne kontrole jakości.

Pracownia PRE-PCR

Pracownia prowadzi także działalność naukowo-badawczą opierającą się na poszukiwaniu nowych markerów molekularnych do terapii i diagnostyki nowotworów. Ponadto, celem badawczym jest opracowywanie testów z wykorzystaniem wolnego, pozakomórkowego DNA (cfDNA). W strukturze DCO znajduje się również Biobank, w którym gromadzony jest materiał do badań naukowych.

Biobank

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support