PAMIĄTKOWA TABLICA OJCA CHIRURGII ONKOLOGICZNEJ NA DOLNYM ŚLĄSKU

PAMIĄTKOWA TABLICA OJCA CHIRURGII ONKOLOGICZNEJ NA DOLNYM ŚLĄSKU
0 12 grudnia 2017

Szanowni Państwo,

Dr hab. Aleksy Woźniewski

W poniedziałek 18 grudnia z inicjatywy prof. Marka Bębenka (szefa oddziału chirurgii onkologicznej I) – odsłonimy uroczyście tablicę upamiętniającą setną rocznicę urodzin dr hab. Aleksego Woźniewskiego, ojca chirurgii onkologicznej na Dolnym Śląsku.

Docent Woźniewski związany jest z historią powstania Dolnośląskiego Centrum Onkologii, które w latach 50-tych było pierwszym ośrodkiem onkologicznym na Ziemiach Odzyskanych. To właśnie on od podstaw budował oddział chirurgiczny w szpitalu przy pl. Hirszfelda. Na początku kierował 20-łóżkowym oddziałem z niewielką salą operacyjną, na której wykonywano mniejsze zabiegi onkologiczne.

Dr hab. Aleksy Woźniewski wywodził się z kliniki chirurgii prowadzonej przez prof. Jerzego Rutkowskiego w Łodzi. Na stanowisko szefa oddziału chirurgii onkologicznej we Wrocławiu powołało go Ministerstwo Zdrowia i Instytut Onkologii im. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Był ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Zespołu Onkologicznego od 1954 do 1983 roku. Objął także kierownictwo Zakładu Onkologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Dr Woźniewski był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników DCO na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej dr hab. Aleksego Woźniewskiego przed BUDYNKIEM A o godz. 11:00, 18 grudnia.

Posted in Aktualności by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support