Otworzyliśmy filię DCO w Jeleniej Górze

Otworzyliśmy filię DCO w Jeleniej Górze
0 12 stycznia 2017

jeleniaFilia jest częścią Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Jest to druga filia DCO na Dolnym Śląsku – pierwszą uruchomiliśmy w Legnicy. Koszt całej inwestycji szacuje się na około 30 mln zł.

Ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie.

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: – “Będziemy leczyć m.in. raka prostaty, piersi, mózgu, płuca, głowy i szyi, a także nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki. Chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone we współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii”.

Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach.

Iga Skrzypczyńska, kierownik obu fili DCO (Legnica, Jelenia Góra): – “Stosujemy m.in. techniki radioterapii konformalnej, IMRT, a także technikę terapii łukowej (RapidArc). Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniania”.

OTWARCIE1Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: – “To jeden z najnowocześniejszych systemów w kraju. Opracowanie go trwało kilka lat, ale samo zainstalowanie zajęło nam kilka miesięcy.
Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze wyposażona jest w zintegrowaną linię terapeutyczną, w skład której wchodzą dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe, tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu.”

Nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze zapewni wysokospecjalistyczne leczenie chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami – we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy – w pełni zaspokoi potrzeby pacjentów onkologicznych w zakresie radioterapii w całym regionie.

 

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO: – “Należy podkreślić, że we Wrocławiu, Legnicy czy Wałbrzychu nie ma kolejek do oddziałów radioterapii. Chciałbym zapewnić pacjentów, że podobnie będzie w Jeleniej Górze.”

jelenia3 jelenia4

Posted in Aktualności by admin
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support