NOWY APARAT DO RADIOTERAPII JUŻ LECZY PACJENTÓW

NOWY APARAT DO RADIOTERAPII JUŻ LECZY PACJENTÓW
0 21 czerwca 2018

W środę 20 czerwca uroczyście uruchomiliśmy nowy akcelerator w Zakładzie Radioterapii w DCO.

Jesteśmy dopiero drugim ośrodkiem onkologicznym w Polsce (po Szczecinie), który posiada tak zaawansowany sprzęt do radioterapii.

Halcyon gwarantuje pacjentom radioterapię wysokiej jakości i precyzji przy jednoczesnym skróceniu czasu leczenia do minimum.

Bardzo wysoka wydajność aparatu umożliwia napromienianie większej liczby pacjentów.

W efekcie wzrasta komfort chorego, ponieważ podanie jednorazowej dawki napromieniania trwa krócej, a cały cykl terapeutyczny ulega przyspieszeniu.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na to, żeby urządzenie w trakcie napromieniania działało całkowicie bezgłośnie i zapewniało wysoką precyzję (granica błędu została zredukowana do zera).

Na aparacie Halcyon leczeni będą pacjenci z nowotworem płuc, w którym odnotowuje się najwyższy wskaźnik śmiertelności w województwie dolnośląskim.

Terapii poddani będą także chorzy z innymi nowotworami: piersi, prostaty i odbytnicy. Dzięki uproszczonej i intuicyjnej obsłudze bardziej komfortowa będzie również praca personelu medycznego.

Koszt inwestycji to około 9 mln zł. Większa część środków (prawie 7 mln zł) pochodzi z „Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych 2016-2024”, który ogłosiło Ministerstwo Zdrowia, a 2 mln zł to wkład własny DCO.

CZY WIESZ ŻE:

Dzięki modernizacji i doposażeniu zakładów radioterapii w ostatnich latach –Dolny Śląsk jest w czołówce województw zapewniających mieszkańcom optymalny i szybki dostęp do radioterapii. Ośrodki we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze zapewniają pełny i zgodny z mapami potrzeb zdrowotnych dostęp do tego typu leczenia na terenie całego regionu.

Polskie akceleratory są bardziej wyeksploatowane od średniej europejskiej, dlatego konieczna jest ich systematyczna wymiana, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i ciągłość terapii. Wraz z wiekiem sprzętu medycznego wzrasta ich awaryjność. Ważne jest, aby nie narażać pacjentów na okoliczności, które mogłyby ich zestresować w trakcie naświetlania lub niepotrzebnie wydłużyć terapię.

Radioterapia powinna być stosowana u średnio połowy chorych, a w Polsce u powyżej 50% pacjentów ze względu na zachorowalność i stopień zaawansowania choroby w momencie podjęcia leczenia. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pacjentom dostępu do tej metody leczenia.

Posted in Aktualności by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support