Nowatorska operacja w DCO

Nowatorska operacja w DCO
0 3 maja 2016

Nowatorska operacja w DCOW czwartek 5 maja, w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, będzie miała miejsce unikalna w skali kraju operacja raka odbytnicy metodą laparoskopową.

Wykonają ją chirurdzy onkologiczni z Włoch –dr Andrea Muratore z Candiolo Cancer Institute – FPO-IRCC w Turynie i jego asystent dr Andrea Valentino Failla.

Metoda (nazywana „taTME” – transanal Total Mesorectal Excision) polega na laparoskopowej resekcji guzów przez odbyt.   Jest ona stosowana w ośrodkach onkologicznych w Europie od 2009 roku i w dalszym ciągu jest rozwijana i badana. Pozwala ona na uniknięcie w wielu przypadkach konieczności wyłonienia przetoki kałowej na brzuchu (tzw kolostomii).W Polsce na razie żaden szpital jej nie wykonywał.

Pokazowy zabieg z udziałem prof. Marka Bębenka, kierownika oddziału chirurgii onkologicznej I w DCO rozpocznie się około godz. 9:00 w czwartek 5 maja.

Planowana jest videotransmisja, na którą zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy – sala wykładowa, budynek A1 na terenie kampusu DCO przy pl. Hirszfelda 12. Po operacji będzie można porozmawiać o metodzie ze specjalistami.

 

Posted in Aktualności by admin
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support