Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?
0 4 stycznia 2018

Pielęgniarki Dolnośląskiego Centrum Onkologii będą uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach na temat syndromu wypalenia zawodowego. – To grupa zawodowa wyjątkowo narażona na przeciążenia, zmęczenie czy właśnie syndrom wypalenia – mówi Władysława Głowacz, pielęgniarka naczelna DCO. – Brałyśmy już udział w badaniach, które miały określić, czy pielęgniarki onkologiczne są w grupie ryzyka i na co są narażone w pracy. Ankiety wypełniło około 200 pielęgniarek i wniosek jest oczywisty: potrzebujemy wsparcia.

W grudniu 2017 r. pierwsze pielęgniarki DCO (grupa 30-osobowa) wzięły udział w szkoleniu Akademii Pielęgniarstwa Onkologicznego, którą zorganizowało Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Fundacja Tam i z Powrotem. Szkolenie o tym, jak efektywnie budować porozumienie z pacjentem poprowadziła dr Mariola Kosowicz, psycholog, psychoonkolog z Warszawskiego Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Dr Kosowicz pracuje w poradni psychoonkologii w Warszawie, zajmuje się także edukacją lekarzy i pielęgniarek.

Władysława Głowacz zapowiada, że będą organizowane kolejne szkolenia dla pielęgniarek. – Otworzyliśmy niedawno Oddział Medycyny Paliatywnej i pracujące tam pielęgniarki szczególnie potrzebują wsparcia psychologicznego. W święta na tym oddziale były aż cztery zgony. To trudna materia.

Pierwsze szkolenia z zakresu wypalenia zawodowego dla pielęgniarek DCO rozpoczną się w połowie lutego. Ma w nich wziąć udział 25 pań. Elementem szkolenia będą osobiste konsultacje z psychologiem.

Posted in Aktualności by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support