JADWIGA NOWACKA – JEDNA Z NAJAKTWYNIEJSZYCH PIELĘGNIAREK DCO

JADWIGA NOWACKA – JEDNA Z NAJAKTWYNIEJSZYCH PIELĘGNIAREK DCO
0 7 lutego 2018

Mgr Jadwiga Nowacka – pielęgniarka koordynująca i nadzorująca z Działu Radioterapii Ambulatoryjnej i Zakładu Radiologii DCO – ma godny podziwu staż pracy – 41 lat, w tym 36 w Dol

Jadwiga Nowacka

nośląskim Centrum Onkologii. Była pielęgniarką oddziałową na Radioterapii I zajmującej się leczeniem nowotworów piersi, a od 2015 roku pracuje w Dziale Radioterapii Ambulatoryjnej i Zakładzie Radiologii.

Od wielu lat aktywnie działa w różnych gremiach pielęgniarskich. Pracę zawodową zawsze łączyła z pracą społeczną. Trudno znaleźć drugą tak zaangażowaną pielęgniarkę w DCO.

Była przewodniczącą Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek przy Specjalistycznym Zespole Onkologicznym we Wrocławiu. Współpracowała z zarządem organizując szkolenia dla pielęgniarek i położnych naszego szpitala oraz spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki.

Od 1996 roku była też przewodniczącą Terenowego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych z siedzibą w Warszawie. Po kilku latach zaangażowanej pracy – Jadwiga Nowacka została wybrana do zarządu głównego PSPO (2002 r.)

W 2002 roku zorganizowała VI Ogólnopolską Konferencję Szkoleniowo-Naukową dla Pielęgniarek i Położnych w Piechowicach w Hotelu ,,Las”. Stowarzyszenie odebrało wtedy wiele pochwał, m.in. od ówczesnej prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej. Sukces konferencji był dla Jadwigi Nowackiej inspiracją do utworzenia Dolnośląskiego Stowarzyszenia Rozwoju Pielęgniarstwa Onkologicznego przy DCO, którego jest prezeską do dziś.

W czasie zjazdów i szkoleń dla kadry pielęgniarskiej, Nowacka organizowała też akcje profilaktyczne i edukacyjne dla mieszkańców Dolnego Śląska ( m.in. badania piersi-mammobusy, badania EKG, samobadanie piersi, znaczenie badań cytologicznych).

Jadwiga Nowacka podkreśla, że jednym z najważniejszych zadań stowarzyszenia jest motywowanie pielęgniarek i położnych do podnoszenia kwalifikacji: – Staramy się wspierać finansowo pielęgniarki, które ponoszą koszty kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych. Zachęcamy do udziału w konferencjach organizowanych przez inne stowarzyszenia czy towarzystwa – dodaje Nowacka.

Za swoje dokonania i zaangażowanie została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi (2006) oraz Honorowym Złotym Medalem za zasługi dla rozwoju Dolnego Śląska (2014)

W tym roku Jadwiga Nowacka odchodzi na emeryturę, ale zapewnia, że nadal będzie działać w Dolnośląskim Stowarzyszeniu Rozwoju Pielęgniarstwa Onkologicznego. Ma córkę i dwóch wnuków.

Posted in Aktualności by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support