Informacje ogólne

Informacje ogólne
0 12 czerwca 2015
Co to jest radioterapia?
Radioterapia (napromienianie, naświetlanie) jest metodą leczenia, która polega na zabijaniu komórek raka i niszczeniu guza przy pomocy szczególnego rodzaju energii (promieniowania jonizującego). Celem radioterapii jest zniszczenie jak największej liczby komórek raka przy jak najmniejszym uszkodzeniu zdrowych tkanek. Wykorzystywana jest, by całkiem zniszczyć guz, zabić komórki raka, które zostały po zabiegu operacyjnym lub w celu zmniejszenia dolegliwości spowodowanych chorobą, a także po, lub jednocześnie z chemioterapią.
Rodzaje radioterapii.
  • Teleradioterapia – w tej metodzie źródło promieniowania jest w pewnej odległości od pacjenta. Leczenie odbywa się w specjalnym urządzeniu-akceleratorze, codziennie, przez pięć dni w tygodniu. Jednorazową sesję nazywamy frakcją. Przy jej użyciu leczymy nowotwory głowy i szyi, mózgu, przełyku, żołądka, jelita grubego, płuca, piersi, Chłoniami, ziarnicę złośliwą i wiele innych.
  • Brachyterapia – źródło promieniowania znajduje się w pobliżu guza lub w samym guzie.

 

Linki:

Posted in Szpital by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support