HI-PEC – nowoczesna metoda leczenia nowotworów w DCO

HI-PEC – nowoczesna metoda leczenia nowotworów w DCO
0 15 lipca 2015

231W Dolnośląskim Centrum Onkologii prof. Marek Bębenek przeprowadził w środę 15 lipca operację pokazową metodą „HI-PEC”.

Na Dolnym Śląsku jest ona wykonywana tylko w DCO.

Jest to nowoczesna metoda leczenia nowotworów stosowana u pacjentów, którzy mają rozległe przerzuty do otrzewnej i ich rokowania są niepomyślne.

– HI-PEC wykonuje się u osób, które chorują m.in. na raka jelita grubego i cienkiego, jajnika, żołądka – mówi prof. Marek Bębenek. – To właśnie te nowotwory dają przerzuty do otrzewnej.

Leczenie pacjentów z takimi przerzutami jest trudne, zdarza się, że nie działa na nich chemioterapia – wtedy właśnie można zastosować HI-PEC jako metodę przedłużającą życie.

Według badań pozwala ona na uzyskanie dobrych i bardzo dobrych wyników leczenia.

Nazwa to Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii (ang. HIPECHyperthermic IntraPEritoneal Chemotherapy). Wyniki leczenia są tym lepsze, im mniejsze i na mniejszym obszarze są umiejscowione przerzuty do otrzewnej.
Polega to na tym, że chirurg usuwa guzy rozsiane w otrzewnej, a potem w czasie tego samego zabiegu wprowadza w te miejsca chemioterapię dootrzewnową w podwyższonej temperaturze.

– Zabiegi te są bardzo trudne technicznie oraz długotrwałe. Średni czas zabiegu wycięcia całkowitego nowotworu wynosi 6-8 godzin – dodaje prof. Bębenek. – Z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia kwalifikacja pacjentów do leczenia. Powinni oni być w dostatecznie dobrej kondycji fizycznej, aby mogli być poddani długotrwałemu, obciążającemu zabiegowi operacyjnemu.

W Polsce metoda „HI-PEC” stosowana jest w tylko w czterech ośrodkach onkologicznych – w tym w DCO. Prof. Bębenek szacuje, że z całego Dolnego Śląska może być rocznie ponad 100 pacjentów, którzy kwalifikują się do takiej operacji.
W DCO do tej pory metodę „HI-PEC” zastosowano u 50 chorych. Może ona przedłużyć życie pacjenta nawet o 5 lat.

Posted in Aktualności by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support