DCO: RELIKWIE SIOSTRY CHRZANOWSKIEJ W KAPLICY SZPITALNEJ

DCO: RELIKWIE SIOSTRY CHRZANOWSKIEJ W KAPLICY SZPITALNEJ
0 4 lipca 2018

Hanna Chrzanowska

 

W czwartek 28 czerwca w czasie uroczystej Mszy Św. do naszej szpitalnej kaplicy wprowadzone zostały relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki.

Starania o pozyskanie relikwii dla szpitala podjęła m.in. Władysława Głowacz, naczelna pielęgniarka DCO i ksiądz kapelan Stanisław Sikora.

Hanna Helena Chrzanowska herbu Korab była pielęgniarką, działaczką charytatywną, pisarką, instruktorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego.

Została beatyfikowana w kwietniu 2018 roku przez Papieża Franciszka. W dorosłym życiu związana była z Krakowem, tam też zmarła po chorobie nowotworowej.

Była pomysłodawczynią tzw. pielęgniarstwa parafialnego – przekonywała, że należy szerzyć opiekę nad chorymi w domu w obrębie parafii. Angażowała do współpracy siostry zakonne. Wprowadziła nowy rodzaj pomocy, który polegał na tym, że ubodzy chorzy mogli liczyć na opiekę pielęgniarki u siebie w domu.
Zawsze oddana chorym i potrzebującym, szkoliła też kolejne pokolenia pielęgniarek.

W czasach, kiedy zawód pielęgniarki stawia przed adeptkami trudne wyzwania, Hanna Chrzanowska może stać się dobrym przykładem.

Relikwie w kaplicy szpitalnej

Iwona Dudzic, przełożona pielęgniarek Przychodni Specjalistycznej i Jadwiga Chmielarz, przełożona pielęgniarek szpitala

 

Posted in Aktualności by admin
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support