DCO: PIERWSZY NA DOLNYM ŚLĄSKU ZABIEG ELEKTROCHEMIOTERAPII DLA PACJENTÓW Z CZERNIAKIEM

DCO: PIERWSZY NA DOLNYM ŚLĄSKU ZABIEG ELEKTROCHEMIOTERAPII DLA PACJENTÓW Z CZERNIAKIEM
0 5 września 2018

We wtorek 4 września w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu przeprowadziliśmy pierwsze zabiegi elektrochemioterapii u pacjentów chorych na czerniaka.

Dzięki nowemu urządzeniu (cliniporator) możliwe jest śródoperacyjne podanie chemioterapeutyków bezpośrednio do zmian nowotworowych. Ta nowa metoda leczenia – elektrochemioterapia – pozwala uzyskać wielokrotnie większe stężenie leków przez co jest bardziej efektywna.

DCO jako jedyny ośrodek onkologiczny na Dolnym Śląsku dysponuje takim urządzeniem (jest to drugi aparat w Polsce).

Aparat ten jest częścią wyposażenia nowo powstającego Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków, który oficjalnie rozpoczyna działalność w styczniu 2019 roku.

We wrześniu zabieg elektrochemioterapii zastosowano u trzech pacjentów DCO. Wszyscy są leczeni z powodu czerniaka.

Elektrochemioterapia przeznaczona jest przede wszystkim dla osób z nieoperacyjnymi przerzutami do skóry z powodu czerniaka, zaawansowanego raka skóry lub raka piersi.

Nowe urządzenie kosztowało około 500 tys. zł – środki pochodzą z programu RPO.

dr Marcin Ziętek (chirurg onkolog z DCO) i dr Marcin Zdzienicki (chirurg onkolog z Centrum Onkologii – Instytut M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie) wykonują elektrochemioterapię

Posted in Aktualności by ADMIN
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support