BRACHYTERAPIA DLA PACJENTÓW Z RAKIEM PROSTATY

BRACHYTERAPIA DLA PACJENTÓW Z RAKIEM PROSTATY
0 7 września 2016

brachyterapiaW Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu uruchomiliśmy nową pracownię brachyterapii.

Pracownia działa w Zakładzie Radioterapii i leczy pacjentów z nowotworami prostaty, piersi, oskrzeli, płuc, przełyku i skóry, a wkrótce również kobiecych dróg rodnych.

Brachyterapia jest metodą radioterapii (polega na użyciu promieniowania o wysokiej energii do zniszczenia komórek rakowych), w której implant radioaktywny znajduje się w pobliżu lub w samym guzie nowotworowym.

Taka metoda –brachyterapia 3D – pozwala oszczędzić zdrowe tkanki i umożliwia lepszą kontrolę nad tym, jak rozkłada się promieniowanie w ciele pacjenta. Leczenie odbywa się ponadto pod stałym monitorowaniem obrazowym (tomografia i USG).

W nowej technice – HDR implant jest wprowadzany do obszaru leczonego na krótki czas przez przewody, które są zakładane pacjentowi na sali zabiegowej.

Leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym w zależności od rodzaju zabiegu i rodzaju nowotworu.

Brachyterapia jest korzystna, bo jest bezpieczna, wygodna, a w niektórych przypadkach może zastąpić operację – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, radioterapeuta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. – Uruchomiliśmy nową pracownię, ponieważ chcieliśmy zapewnić naszym pacjentom kompleksowe leczenie raka prostaty, choć oczywiście leczymy tą metodą także inne nowotwory. 

Jak pokazują statystyki – zachorowania na raka prostaty wzrastają stopniowo z roku na rok.

Jest to pierwsza i jedyna jak do tej pory pracownia we Wrocławiu, w której stosowana jest brachyterapia 3D.

W pracowni pacjentem zajmuje się zespół specjalistów – lekarze radioterapeuci, fizycy, technicy i pielęgniarki. Jej koszt to około 3,5 mln zł.

 

Posted in Aktualności by admin
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support