ZAKŁAD BRACHYTERAPII

LOKALIZACJA

ZAKŁAD BRACHYTERAPII

Dolnośląskie Centrum Onkologii
we Wrocławiu
pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław

BUDYNEK B, PARTER
Pracownia Brachyterapii I, BUDYNEK B, POZIOM – 1
Pracownia Brachyterapii II, BUDYNEK B, PARTER

KONTAKT
KADRA MEDYCZNA
ZADANIA:

Brachyterapia polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego o wysokiej energii do zniszczenia komórek nowotworowych, przy czym źródło promieniowania znajduje się w bezpośredniej bliskości guza lub w jego wnętrzu.

W Zakładzie Brachyterapii działają dwie pracownie, w których leczeni są między innymi pacjenci z nowotworem złośliwym gruczołu krokowego, piersi, skóry, oskrzela i płuca oraz z nowotworami ginekologicznymi.

U wielu pacjentów brachyterapia stosowana jest jako element leczenia skojarzonego tzn. łącznie z leczeniem operacyjnym lub z teleradioterapią, co pozwala zwiększyć szansę na wyleczenie.

U pozostałych chorych brachyterapia może być wykorzystana jako samodzielna metoda.

Planowanie leczenia odbywa się z wykorzystaniem technik obrazowych, jak USG oraz tomografia komputerowa. W trakcie terapii pacjenci są hospitalizowani na oddziale lub są leczeni w trybie ambulatoryjnym.

Źródłem promieniowania jest pierwiastek promieniotwórczy Ir-192, który znajduje się wewnątrz urządzenia zwanego afterloaderem.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support