Specjaliści DCO szkolą lekarzy i nie tylko

Specjaliści DCO szkolą lekarzy i nie tylko
0 12 października 2015

Chirurdzy onkolodzy, radioterapeuci i pielęgniarki z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu poprowadzili szkolenia dla lekarzy POZ-ów na temat wczesnego rozpoznawania nowotworów.

W komitecie naukowym przedsięwzięcia zasiedli – prof. Rafał Matkowski, chirurg onkolog i dr hab. Adam Maciejczyk, radioterapeuta, dyrektor DCO.

Dr hab. Adam Maciejczyk zaprezentował platformę internetową służącą współpracy POZ-ów i DCO „Oncoscope”. O epidemiologii, badaniach przesiewowych w Polsce i profilaktyce pierwotnej nowotworów mówił prof. Rafał Matkowski. Wykłady o nowotworach tkanek miękkich i nowotworach „ginekologicznych” przygotowały Anna Karnicka i Aleksandra Sztuder z Zakładu Radioterapii DCO.

Praktyczną część szkoleń dla lekarzy z Dolnego Śląska prowadziły pielęgniarki DCO – mgr Jadwiga Chmielarz, która przygotowała wykład na temat opieki nad pacjentem z rurką tracheostomijną i mgr Ewa Obuszko (opieka stomijna).
Szkolenia z wczesnego rozpoznawania nowotworów dla lekarzy POZ-ów będą kontynuowane.

Z kolei dr Agnieszka Ignatowicz-Pacyna z DCO wystąpiła z wykładem na „XI Dolnośląskim Forum Kobiet – Świat kobiecych spraw” zorganizowanym przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Prelekcja dotyczyła nie tylko programów profilaktycznych, ale jej częścią były też zajęcia praktyczne czyli nauka samobadania piersi.

Wykład i ćwiczenia cieszyły się sporym zainteresowaniem zaproszonych pań (głównie z dolnośląskich wsi).

Celem forum jest wspieranie aktywności kobiet na obszarach wiejskich, prezentacja różnorodności i bogactwa dolnośląskiej wsi oraz dziedzictwa kulturowego i kulinarnego.

Posted in Aktualności by admin