Otworzyliśmy filię DCO w Jeleniej Górze

Otworzyliśmy filię DCO w Jeleniej Górze
0 12 stycznia 2017

jeleniaFilia jest częścią Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Jest to druga filia DCO na Dolnym Śląsku – pierwszą uruchomiliśmy w Legnicy. Koszt całej inwestycji szacuje się na około 30 mln zł.

Ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie.

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: – „Będziemy leczyć m.in. raka prostaty, piersi, mózgu, płuca, głowy i szyi, a także nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki. Chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone we współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii”.

Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach.

Iga Skrzypczyńska, kierownik obu fili DCO (Legnica, Jelenia Góra): – „Stosujemy m.in. techniki radioterapii konformalnej, IMRT, a także technikę terapii łukowej (RapidArc). Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniania”.

OTWARCIE1Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: – „To jeden z najnowocześniejszych systemów w kraju. Opracowanie go trwało kilka lat, ale samo zainstalowanie zajęło nam kilka miesięcy.
Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze wyposażona jest w zintegrowaną linię terapeutyczną, w skład której wchodzą dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe, tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu.”

Nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze zapewni wysokospecjalistyczne leczenie chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami – we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy – w pełni zaspokoi potrzeby pacjentów onkologicznych w zakresie radioterapii w całym regionie.

 

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO: – „Należy podkreślić, że we Wrocławiu, Legnicy czy Wałbrzychu nie ma kolejek do oddziałów radioterapii. Chciałbym zapewnić pacjentów, że podobnie będzie w Jeleniej Górze.”

jelenia3 jelenia4

Posted in Aktualności by admin