Nowatorska operacja w DCO

Nowatorska operacja w DCO
0 3 maja 2016

Nowatorska operacja w DCOW czwartek 5 maja, w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, będzie miała miejsce unikalna w skali kraju operacja raka odbytnicy metodą laparoskopową.

Wykonają ją chirurdzy onkologiczni z Włoch –dr Andrea Muratore z Candiolo Cancer Institute – FPO-IRCC w Turynie i jego asystent dr Andrea Valentino Failla.

Metoda (nazywana „taTME” – transanal Total Mesorectal Excision) polega na laparoskopowej resekcji guzów przez odbyt.   Jest ona stosowana w ośrodkach onkologicznych w Europie od 2009 roku i w dalszym ciągu jest rozwijana i badana. Pozwala ona na uniknięcie w wielu przypadkach konieczności wyłonienia przetoki kałowej na brzuchu (tzw kolostomii).W Polsce na razie żaden szpital jej nie wykonywał.

Pokazowy zabieg z udziałem prof. Marka Bębenka, kierownika oddziału chirurgii onkologicznej I w DCO rozpocznie się około godz. 9:00 w czwartek 5 maja.

Planowana jest videotransmisja, na którą zapraszamy zainteresowanych dziennikarzy – sala wykładowa, budynek A1 na terenie kampusu DCO przy pl. Hirszfelda 12. Po operacji będzie można porozmawiać o metodzie ze specjalistami.

 

Posted in Aktualności by admin