Lekarze DCO chcą uniknąć wypalenia zawodowego

Lekarze DCO chcą uniknąć wypalenia zawodowego
0 12 października 2015

Chirurdzy, radioterapeuci i inni specjaliści DCO wzięli udział w szkoleniach na temat wypalenia zawodowego. Wykłady i zajęcia warsztatowe pt. „Wypalenie zawodowe – na czym polega i jak mu przeciwdziałać” zorganizowała Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu.

Jak dowodzą badania psychologów społecznych – wypalenie zawodowe – czyli stan wyczerpania emocjonalnego i fizycznego związanego z pracą, dotyczy głównie osób, które mają częsty kontakt z innymi ludźmi. W grupie ryzyka są więc lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy hospicjów, pracownicy socjalni, terapeuci, nauczyciele. Najczęstszy i najbardziej groźny syndrom wypalenia zawodowego to poczucie permanentnego przepracowania, brak satysfakcji z pracy oraz obniżenie wrażliwości wobec innych.

Lekarze, którzy uczestniczyli w kursie, poznali metody radzenia sobie ze stresem, dowiedzieli się też, jak uzyskać równowagę między pracą, a życiem prywatnym (work-life balance) oraz jak kształtować dobre relacje interpersonalne w pracy.

Wykłady i zajęcia praktyczne na temat wypalenia zawodowego potrwają do grudnia. Uczestnicy kursu muszą zaliczyć 2 godziny zajęć seminaryjnych i 4 – zajęć praktycznych. Po szkoleniu otrzymują 6 punktów edukacyjnych.

Posted in Aktualności by admin