HI-PEC – nowoczesna metoda leczenia nowotworów w DCO

HI-PEC – nowoczesna metoda leczenia nowotworów w DCO
0 15 lipca 2015

231W Dolnośląskim Centrum Onkologii prof. Marek Bębenek przeprowadził w środę 15 lipca operację pokazową metodą „HI-PEC”.

Na Dolnym Śląsku jest ona wykonywana tylko w DCO.

Jest to nowoczesna metoda leczenia nowotworów stosowana u pacjentów, którzy mają rozległe przerzuty do otrzewnej i ich rokowania są niepomyślne.

– HI-PEC wykonuje się u osób, które chorują m.in. na raka jelita grubego i cienkiego, jajnika, żołądka – mówi prof. Marek Bębenek. – To właśnie te nowotwory dają przerzuty do otrzewnej.

Leczenie pacjentów z takimi przerzutami jest trudne, zdarza się, że nie działa na nich chemioterapia – wtedy właśnie można zastosować HI-PEC jako metodę przedłużającą życie.

Według badań pozwala ona na uzyskanie dobrych i bardzo dobrych wyników leczenia.

Nazwa to Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii (ang. HIPECHyperthermic IntraPEritoneal Chemotherapy). Wyniki leczenia są tym lepsze, im mniejsze i na mniejszym obszarze są umiejscowione przerzuty do otrzewnej.
Polega to na tym, że chirurg usuwa guzy rozsiane w otrzewnej, a potem w czasie tego samego zabiegu wprowadza w te miejsca chemioterapię dootrzewnową w podwyższonej temperaturze.

– Zabiegi te są bardzo trudne technicznie oraz długotrwałe. Średni czas zabiegu wycięcia całkowitego nowotworu wynosi 6-8 godzin – dodaje prof. Bębenek. – Z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia kwalifikacja pacjentów do leczenia. Powinni oni być w dostatecznie dobrej kondycji fizycznej, aby mogli być poddani długotrwałemu, obciążającemu zabiegowi operacyjnemu.

W Polsce metoda „HI-PEC” stosowana jest w tylko w czterech ośrodkach onkologicznych – w tym w DCO. Prof. Bębenek szacuje, że z całego Dolnego Śląska może być rocznie ponad 100 pacjentów, którzy kwalifikują się do takiej operacji.
W DCO do tej pory metodę „HI-PEC” zastosowano u 50 chorych. Może ona przedłużyć życie pacjenta nawet o 5 lat.

Posted in Aktualności by Oleksandr Stepanets