BRACHYTERAPIA DLA PACJENTÓW Z RAKIEM PROSTATY

BRACHYTERAPIA DLA PACJENTÓW Z RAKIEM PROSTATY
0 7 września 2016

brachyterapiaW Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu uruchomiliśmy nową pracownię brachyterapii.

Pracownia działa w Zakładzie Radioterapii i leczy pacjentów z nowotworami prostaty, piersi, oskrzeli, płuc, przełyku i skóry, a wkrótce również kobiecych dróg rodnych.

Brachyterapia jest metodą radioterapii (polega na użyciu promieniowania o wysokiej energii do zniszczenia komórek rakowych), w której implant radioaktywny znajduje się w pobliżu lub w samym guzie nowotworowym.

Taka metoda –brachyterapia 3D – pozwala oszczędzić zdrowe tkanki i umożliwia lepszą kontrolę nad tym, jak rozkłada się promieniowanie w ciele pacjenta. Leczenie odbywa się ponadto pod stałym monitorowaniem obrazowym (tomografia i USG).

W nowej technice – HDR implant jest wprowadzany do obszaru leczonego na krótki czas przez przewody, które są zakładane pacjentowi na sali zabiegowej.

Leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym w zależności od rodzaju zabiegu i rodzaju nowotworu.

Brachyterapia jest korzystna, bo jest bezpieczna, wygodna, a w niektórych przypadkach może zastąpić operację – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, radioterapeuta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. – Uruchomiliśmy nową pracownię, ponieważ chcieliśmy zapewnić naszym pacjentom kompleksowe leczenie raka prostaty, choć oczywiście leczymy tą metodą także inne nowotwory. 

Jak pokazują statystyki – zachorowania na raka prostaty wzrastają stopniowo z roku na rok.

Jest to pierwsza i jedyna jak do tej pory pracownia we Wrocławiu, w której stosowana jest brachyterapia 3D.

W pracowni pacjentem zajmuje się zespół specjalistów – lekarze radioterapeuci, fizycy, technicy i pielęgniarki. Jej koszt to około 3,5 mln zł.

 

Posted in Aktualności by admin